Zúžitkovanie púpavy lekárskej

17.05.2021

Jar je v plnom prúde a možno by neuškodilo, keby sme si napísali niekoľko riadkov o tom, ako zúžitkovať "dary prírody"

Myslím si, že nie je človeka, ktorý by nepoznal púpavu. Okrem toho, že je všade a na mnohých miestach doslova zavadzia, je to prekrásny kvet. Pripomína malé slniečko a dajú sa z neho robiť venčeky do vlasov. A nielen to. V skutočnosti je to malý zázrak prírody. Výskumu púpavy lekárskej sa venovalo množstvo vedcov. Zistili, že púpava obsahuje množstvo vitamínov a minerálov prospešných pre ľudský organizmus. Púpava lekárska, o čom napovedá už jej názov, je liečivá bylinka od kvetu po koreň - skrátka celá. Nebudem sa rozpisovať o množstvách účinných látok, ale rada by som upozornila, ako môže túto vzácnu rastlinku zúžitkovať v domácnosti obyčajný človek. A idem na to od koreňa.


Koreň púpavy lekárskej

 podľa vedeckých výskumov obsahuje látky, ktoré sú dokázateľne prospešné pri liečbe rakoviny, ochorení obličiek, na odvodnenie organizmu a na zlepšenie trávenia. Dostať zo zeme koreň púpavy, nie je vôbec jednoduché. Je dlhý a pripomína koreň petržlena. Na jar, keď má púpava vyrastené iba listy, je koreň najväčší. Čím je rastlinka staršia, koreň sa zmenšuje. Je to dané tým, že všetku silu dáva púpava do kvitnutia. Preto zbierame koreň iba na jar z mladých púpav, alebo na jeseň, keď odkvitne. Koreň dobre umyjeme, rozkrojíme a sušíme v tieni na dobre vetranom mieste niekoľko dní, niekedy až dva týždne. Keď je koreň krehký a dobre sa láme, je usušený. Môžeme ho rozdrviť a pripraviť si z neho liečivý čaj.

Do 0,5 l vody nasypeme 3 lyžičky sušeného koreňa, privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a na miernom ohni varíme 5 až 10 minút. Necháme vychladnúť a pijeme 3 x denne po 2 dcl.

Listy púpavy lekárskej

sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Môžeme ich usušiť a použiť bežným spôsobom na čaj, v surovom stave sú vhodné ako súčasť zeleninových šalátov.


Stonka púpavy lekárskej

je taktiež liečivá. Prečisťuje krv a odporúča sa aj pri liečbe cukrovky. Mliečko zo stonky je vhodné na odstránenie bradavíc.


Dostali sme sa ku kvetu. Z kvetu púpavy lekárskej sa čaj väčšinou nerobí, pretože keď kvet odtrhnete a dáte vysušiť, zmení farbu na bielu, ako keď odkvitá. Kvety sú vhodné na výrobu domáceho púpavového sirupu, alebo medu. Na výrobu sirupu/medu potrebujeme mimo civilizácie a ďaleko od polí nazbierať 250 púpavových kvetov. Kvety rozložíme na papier a necháme približne 3 hodiny povädnúť, aby z nich vyšli všetky chrobáčiky, čo sa v nich ukrývajú. Takže, čo na výrobu sirupu potrebujeme?

- 250 ks púpavových kvetov bez stonky
- 1,2 l vody
- 1 kg kryštálového cukru
- 1 citrón
- 1 čajová lyžička kyseliny citrónovej.

Vodu prevaríme, citrón dôkladne umyjeme a nakrájame na kolieska. Kvety zalejeme prevarenou vodou, pridáme citrón, zakryjeme pokrievkou a necháme stáť 24 hodín. Po 24 hodinách kvety precedíme cez sítko a dobre vytlačíme zvyšnú vodu z kvetov. Do šťavy pridáme cukor, na miernom ohni privedieme k varu a varíme. Podľa toho, či chceme sirup alebo med, tak dlho varíme. Med varíme dlhšie. Treba však dávať pozor, aby sa med nepripálil, prípadne aby nebol veľmi hustý. Nemuseli by ste ho neskôr dostať z pohára. Keď dosiahneme tú správnu konzistenciu, pridáme kyselinu citrónovú a ešte horúce nalejeme do fliaš.

Dobrú chuť!!!

Myslíte si, po týchto informáciách, že je púpava lekárska burina?


Iveta Cholevová