Liečivé bylinky - 1. časť

15.06.2020

     V minulom príspevku som sa venovala téme kvety. Okrem toho, že kvety sú naozaj krásne a v našich životoch stelesňujú symboliku krásy, úcty a lásky, majú omnoho väčšie a dôležitejšie uplatnenie. Mnoho kvetov má veľmi pozitívne účinky pre ľudský organizmus. Nielen kvety samotné, ale celkovo bylinky, niektoré od korienka po kvet, sú veľmi prospešné pre zdravie, dokonca sú jedlé a využívajú sa v kuchyni.

      Keďže sa blíži leto a začíname si vo veľkom užívať slniečko, v tomto príspevku by som sa rada venovala bylinkám, ktoré prospievajú pokožke. Dám vám návod na výrobu niekoľkých domácich BIO výrobkov vhodných pre pokožku. Môžete sa zabaviť a v domácom prostredí si vyrobiť niečo prospešné pre vaše zdravie.

      Asi najznámejšou bylinkou v oblasti starostlivosti o pokožku je nechtík lekársky. Jeho kvet má oranžovú, v niektorých prípadoch aj žltú, farbu. Voľne v prírode rásť nechtík lekársky by sme asi hľadali márne. I keď nepotrebuje veľkú starostlivosť a rozmnožuje sa veľmi ľahko, darí sa mu hlavne v záhradkách. Na sušenie sa zbierajú kvety, z ktorých si môžete urobiť čaj.

Nechtíková masť

      Z celej rastlinky sa veľmi ľahko dá vyrobiť domáca masť na pokožku. Táto masť je vhodná na rany, popáleniny, ale aj uštipnutia. Čo k tomu potrebujete? Bravčovú masť (bez soli) a čerstvý nechtík lekársky (stonky, listy, kvety, ale môžete použiť iba kvety). Postup je jednoduchý. Nechtík lekársky nadrobno nakrájajte. Masť rozpustite na panvici a pridajte nakrájaný nechtík v takom množstve, aby bol všetok ponorený v masti. Nechajte speniť, odstavte zo sporáka a dajte vychladnúť. Rúru si vyhrejte na najviac 50 °C a vložte do nej masť aj s nechtíkom a zohrievajte asi 4 hodiny. Opäť nechajte vychladnúť. Na druhý deň proces zopakujte. Teda vyhrejte si rúru na najviac 50 °C a vložte do nej masť aj s nechtíkom a zohrievajte asi 4 hodiny. Po vytiahnutí z rúry preceďte cez gázu a dobre masť vytlačte. Bude mať jemne oranžovú farbu. Nechajte vychladnúť a skladujte v chladničke. Vydrží aj rok. Pokiaľ sa vám po nejakom čase objaví pleseň, masť už nepoužívajte.

Nechtíkový krém

      Obľúbený je i nechtíkový krém. Ten si môžete pripraviť tak, že nechtíkovú masť rozpustíte vo vodnom kúpeli a pridáte do nej kúsok včelieho vosku, prípadne lanolín, ktorý sa dá kúpiť v lekárni. Masť bude jemná. Upozorňujem, že lanolín je síce prírodná látka, ale môže upchávať póry.



Sedmokrásková masť a pleťová voda

Toto je základný recept na výrobu mastí z rôznych byliniek. Môžete si takýmto spôsobom vyrobiť sedmokráskovú masť, skorocelovú, kamilkovú ale i repíkovú. Všetky tieto mastičky pôsobia priaznivo na pokožku. Zo sedmokrások si môžete ľahko pripraviť aj pleťovú vodu. Stačí si urobiť zápar z čerstvých kvetov sedmokrások, nechať vychladnúť, scediť a môžete si ju aplikovať na tvár. Na jednu šálku vody budete potrebovať asi 2 polievkové lyžice kvetov sedmokrásky. Pokožka bude dobre hydratovaná, jemná, pevná a vypnutá. Sedmokrásky sa pridávajú aj do čajových zmesí, ktoré priaznivo pôsobia napríklad proti kašľu. Na pokožku priaznivo pôsobia aj margarétky. Môžete ich použiť rovnako ako sedmokrásky.


Ľaliová tinktúra

      Vynikajúca pre kožné problémy je ľaliová tinktúra. Jej výroba je úplne jednoduchá. Okvetné lístky ľalie bielej zalejte 40% bielym alkoholom (vodka, alpa) a nechajte lúhovať 2 týždne. Tinktúrou jemne potierajte postihnuté hnisavé miesta, prípadne akné.

Ružová voda

      Počuli ste už o ružovej vode? Podľa názvu je jednoznačné, že sa jedná o vodu z ruží. Z týchto dvoch ingrediencií si môžete vyrobiť ďalšiu vynikajúcu pleťovú vodu, tentokrát z ružových lupienkov. A ako si ju vyrobiť? Na jej výrobu potrebujete lupene z dvoch ruží, ktoré po umytí vložte do hrnca a zalejte 250 ml vriacej kojeneckej vody. Zakryte a nechajte vychladnúť. Zlejte do sterilizovanej sklenenej nádoby a aplikujte na tvár. Skladujte v chladničke cca 10 dní. Nanášajte pomocou vatového tampóna ráno pre osvieženie, alebo večer pre odlíčenie a ošetrenie pleti. Ružová voda našla svoje využitie aj v kuchyni. Používa sa pri výrobe dezertov a rôznych nápojov.

     

     Toto je niekoľko tipov, ako si vyrobiť domácu BIO kozmetiku bez použitia chemických prípravkov. Pri zbere liečivých byliniek, či už na výrobu kozmetiky alebo liečivých čajov, si však musíme uvedomiť jedno. Nazbierajme toho len toľko, koľko spotrebujeme a vždy nechajme nejaké kvety kvitnúť. Chceme sa tam predsa vrátiť aj o rok nazbierať si bylinky a vyrobiť si novú domácu kozmetiku a liečivé bylinkové čaje.


Iveta Cholevová