Kvety

08.06.2020

     Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akou inšpiráciou pre ľudí sú kvety? Či už hovoríme o voľne rastúcich kvetoch na lúkach, alebo pestovaných kvetoch v záhradách, ich krásou sa oddávna inšpirovalo mnoho umelcov, účinkami pre ľudský organizmus množstvo mastičkárov a výrobcov kozmetických prípravkov, sú súčasťou práce záhradníkov a aj ľudovej tvorivosti. Motív kvetu môžeme vidieť na obrazoch maliarov, pri výrobe šperkov, je súčasťou výšiviek, potlače látky, ozdôb rôznych predmetov, inšpirácie pre básnikov, kvety sú dokonca súčasťou erbov. Plesnivec alpínsky je dodnes symbolom rakúskych a nemeckých horských jednotiek a poľovníkov. S motívom kvetu sa skrátka stretávame v rôznych oblastiach života každý deň.

     Z akých častí sú kvety zložené, teraz písať nebudem. To je téma na hodinu biológie. Mám ale pre vás o kvetoch pripravených niekoľko zaujímavých informácií. Začnem asi veľkosťou. Možno ste už o tom počuli, ale najmenší kvet na svete je široký 0,5 mm a najväčší asi 1 meter a vonia ako rozkladajúce sa mäso, preto je známy aj ako mŕtvolný kvet. U nás je za najväčší kvet považované lekno s priemerom asi 10 cm. Ruže sú po botanickej stránke príbuzné napríklad s jablkami, malinami, či broskyňami, čo zneje až neuveriteľne. V Holandsku boli v 16. storočí cibuľky tulipánov cennejšie ako zlato. Viete si predstaviť, že by ste platili kvetmi? Bolo by to prinajmenšom zaujímavé. Pri varení môžu cibuľky tulipánov nahradiť klasickú cibuľu, ale to by bola veľká škoda.

     Jedna z najdrahších korenín na svete sa získava z kvetu šafranu pravého, konkrétne ide o blizny, ktoré sa oberajú ručne, preto je táto korenina taká drahá. Šťava z kvetov hyacintu sa v minulosti používala ako lepidlo. To mohlo byť celkom príjemne voňajúce lepidlo, ale hlavne ekologické. Púčiky z kvetov nechtíka lekárskeho sa môžu použiť ako náhrada za kapary. Aj iné kvety sa môžu používať v kuchyni, či už do šalátov alebo pri varení, napríklad kvet margarétky alebo sedmokrásky je jedlý. Slnečnica je kvet, ktorý sa celý deň otáča za slnkom, naproti tomu sú kvety, ktoré kvitnú iba v noci, tzv. mesačné kvety. Medzi takýto kvet patrí napríklad pupalka. Takýchto a podobných zaujímavostí o kvetoch je naozaj mnoho.

    

     Vôňa kvetov inšpirovala výrobcov parfumov. Pri ich výrobe sa využívajú éterické (esenciálne) oleje, čo sú vlastne prchavé kvapaliny rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou a s olejom ako takým nemajú nič spoločné. Najčastejšie sa používajú výťažky z ruže, konvalinky, levandule, ľalie a pod. Vôňa niektorých kvetov je taká prenikavá, že citlivejšie osoby môžu mať zdravotné problémy, pokiaľ budú v miestnosti, kde sa takéto kvety nachádzajú (napr. ľalie vo váze).

     Kvety sú lákadlom aj pre rôzne opeľovače - včely, motýle, čmeliaky... Bez tohto hmyzu by neprišlo k rozmnožovaniu rastlín, preto by sme ich mali chrániť. Hlavne včely, ktoré sú najdôležitejšími opeľovačmi a výrobcami medu a iných včelích produktov. Mnohokrát sa stáva, že kvety sú napadnuté škodlivým hmyzom, proti ktorému ľudia používajú rôzne chemické postreky. Neuvedomujú si však, že do kontaktu s týmito chemikáliami prichádzajú aj včely a tie zahynú rovnako, ako škodlivý hmyz. Úbytok včiel však má na ľudstvo veľmi negatívny dopad.

    

S kvetmi sa môžeme stretnúť aj v liečiteľstve. Tradičné, ale aj moderné liečiteľstvo využíva kvety rôznych bylín ako súčasť mastí, krémov, tinktúr, sirupov, čajov a pod. Spomeniem harmančekový čaj, nechtíkovú masť, sedmokráskovú masť, ružovú vodu, prvosienkový sirup, bazový sirup, púpavový med alebo víno a mnoho ďalších.

    

Ale nesmiem zabudnúť na tú najdôležitejšiu úlohu kvetov. Kvety sa používajú ako znak úcty, vážnosti, rešpektu a lásky. Kytica kvetov je ten najdôležitejší symbol prejavu citov jedného človeka voči inému, či už ide o poďakovanie, potešenie, alebo prejav lásky muža voči žene. Sú neoddeliteľnou súčasťou gratulácií k rôznym sviatkom, kvetinová výzdoba nechýba ani na jednej svadbe a ani pri rozlúčke s našimi zosnulými. Kvety nás sprevádzajú celým životom, od narodenia, až po poslednú rozlúčku.

    


     Viete aj vy nejakú zaujímavosť o kvetoch? Podeľte sa o ňu s ostatnými v komentároch. Alebo iba napíšte, aký kvet je váš obľúbený. Môžete pridať aj fotografiu.