Imunita
Posilňovanie imunity prírodnými prostriedkami
Zima je práve tým ročným obdobím, kedy náš organizmus nedostáva dostatočné množstvo vitamínov a minerálov z čerstvých potravín. Takýto oslabený organizmus je náchylný na rôzne vírusy a choroby. Pokiaľ je však organizmus dostatočne silný, choroby a vírusy nemajú šancu. Ako zabezpečiť, aby sa to stalo? Dôležité je vybudovať si voči chorobám a vírusom imunitu. V zime? To asi ťažko. Pravda je taká, že s budovaním imunity by sme mali začať oveľa skôr, aby sme ju mali silnú po celý rok. S prípravou na horšie časy, by sme mali začať už na jar. Docielime to úplne jednoducho - príroda nám ponúka svoje dary.
Už v škôlke nám vštepovali do hlavy príslovie: "Kam nechodí slnko, tam chodí lekár". A je to naozaj pravda. Slnečné lúče sú najväčším zdrojom vitamínu D, ktorého nedostatok spôsobuje množstvo chorôb - od zubných kazov, cez cukrovku, až po rakovinu.
Podľa Dr. Mercoly hladina vitamínu D v krvi klesá od jesene, kedy začína chrípková sezóna a v zime dosahuje najnižšiu úroveň. Pokiaľ organizmus nie je chránený vlastnými antibiotikami (antimikrobiálnymi peptidmi), ktoré sú uvoľňované práve vitamínom D a má nízku hladinu vitamínu D v krvi, je viac náchylný k tomu, že prechladne, dostane chrípku, prípadne iné ochorenie dýchacích ciest.
Preto je potrebné prijímať vitamín D práve prostredníctvom slnečného žiarenia. Môžete touto najlacnejšou formou získať až 80% a viac potrebného vitamínu D. A tu prichádza na rad závažná otázka: "A čo rakovina kože?" Opaľovacie krémy zadržia až 97% slnečného žiarenia. Ľuďom so svetlejšou pokožkou však stačí 30 minútový pobyt na slniečku, aby načerpali dostatočné množstvo slnečného žiarenia na celý deň. Ľudia s tmavšou pleťou na to potrebujú približne 2 hod. (Dr. Hyman).
Druhým najväčším zdrojom vitamínu D je strava. Mám na mysli skutočnú stravu, nie potravinové doplnky. A ktoré to sú?
- olej z tresčej pečene,
- masť,
- slanina,
- losos,
- ustrice,
- sardinky,
- kaviár a rybie ikry,
- vaječné žĺtky,
- krevety...
Je vedecky dokázané, že najväčší obsah vitamínu D v strave je v potravinových produktoch zo zvierat, ktoré sú buď z voľného chovu, alebo ulovené v prírode (nie z umelých chovov).
Zdroj: VillageGreenNetwork
Zo stravy môžeme získať oveľa viac, než vitamín D. Prirodzená, hlavne surová, strava je bohatá na množstvo potrebných vitamínov a minerálov. Doma vypestovaná zelenina, alebo aj ovocie, obsahuje nielen množstvo vitamínov, ale aj inak chutia - samozrejme lepšie.
Bohatým zdrojom vitamínov a minerálov sú aj bylinky. Či už tie, ktoré používame v kuchyni (z domácich alebo prírodných zdrojov), alebo bylinkové čaje. Vedeli ste, že taká prvosienka jarná disponuje vysokým obsahom vitamínu C? Je však potrebné, aby sme pri zberaní byliniek boli opatrní. Niektoré patria medzi ohrozené druhy a môžu byť aj zákonom chránené. Nie všetko, čo sa v prírode nachádza, si môžeme zobrať domov.
Na zlepšenie imunity výborne pôsobia aj napríklad drevokazné huby. Z niektorých si môžete urobiť výbornú polievku alebo prívarok, z iných čaj. Ktoré to sú? U nás ľahko dostupná hliva ustricová, bazovec uchový, plamienka zimná, podpňovky (ľudovo - michalky, václavky), lesklokôrovky, práchnovec kopytovitý, práchnovček pásikavý a množstvo iných, ktoré sú voľne a ľahko dostupné aj v prírode.
Pravidelnou konzumáciou potravín bohatých na vitamíny a minerály, či už je to ovocie, zelenina, bylinky, huby, alebo slnečné lúče, si nielen zlepšíme kvalitu života, ale aj výborne pochutíme. A že sú niektoré bylinky horké? No a čo? Veď aj lieky sú. Tak dobrú chuť a na zdravie!
Iveta Cholevová