Tipy na výlet - TRNAVSKÝ KRAJ

05.04.2021

Keďže posledné mesiace žijeme v dobe koronovej a lockdown je nastolený už 4 mesiace, radi by sme Vám priniesli pár tipov na výlety. Začneme naším Trnavským krajom. Dúfam, že tu nájdete inšpiráciu na vyvetranie a ak sa tak stane, budete sa v prírode správať slušne, aby sme sa tam mohli ešte niekoľko rokov opakovane vracať.

Tak poďme na to.

Naše TOP 4 v Trnavskom kraji

1. Katarínka

Katarínka sú ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny. Nachádza sa v lesoch Malých Karpát medzi obcami Dechtice a Naháč. Je to príjemná prechádzka, ktorú s prehľadom zvládnu aj tí najmenší. Je to príjemné miesto na oddych a pokochanie sa krásnou zrúcaninou Katarínky. Momentálne tam vždy v lete prebiehajú záchranné práce, na ktorých v posledných rokoch zrenovovali vežu, ktorá je prístupná so sprievodcom, avšak kvôli pandemickej situácii sú prehliadky pozastavené.

TIP: Ak sa vydáte po značke pri Katarínke smerom do prava, cez les sa dostanete ku krásnemu kaštieľu Planinka.


2. Molpír

Molpír je vrch nad obcou Smolenice. Taktiež ho radíme medzi krátke a príjemné prechádzky. Zo začiatku možno niektorých potrápi strmší chodník, no stojí to za to. Celú prechádzku vás budú sprevádzať náučné tabule, na ktorých sú zaujímavé informácie o hradisku Molpír. V prvej časti Vás budú čakať 2 nádherné drevenice. Ak sa vyberiete od nich doľava po vyšliapanom chodníku, naskytne sa Vám nádherný výhľad na Smolenický zámok, Smolenice, okolité dediny a v diaľke uvidíte aj Trnavu či komíny jadrovej elektrárne. 

TIP: Kto pozorne hľadá, pri výhľade nájde húpačku nad kopcami :) Tak majte oči poriadne otvorené :)


3. Hrad Korlátko + rozhľadňa Rozbehy

Jeden z veľa hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy. Tento výlet je určený pre turistu každého veku. Parkovisko je v podstate v rovine s hradom Korlátko. Od neho je to už asi len 6 minút chôdze po rovinke a už ste pod zrúcaninou.

TIP: Kúsok od parkoviska, a teda aj hradu sa nachádza rozhľadňa Rozbehy. Ponúka naozaj krásnu panorámu.


4. Záruby + zastávka Havrania skala

Je najvyšší vrch Malých Karpát. Dostanete sa naň buď z Bukovej alebo zo Smoleníc. Túra je nenáročná, no pre ne-turistov to bude trošku náročnejšie, ale všetko sa dá zvládnuť. Ak počasie dovolí, budete mať z vrcholu Zárub krásny výhľad. Po ceste odporúčame zastávku Havrania skala. Je to skvelé "odpočívadlo", kde si môžete uliať teplého čaju a pokochať sa výhľadom.

TIP: Od Bukovej sa tam dostanete po hrebeni zo zrúcaniny hradu Ostrý kameň, ktorý sa taktiež oplatí vidieť.